Tere tulemast Rahvusvaheliste suhete blogi, mida peab TLÜ Riigiteaduste rahvusvaheliste suhete valdkond.
Welcome to the international relations' blog run by Tallinn University IR people

Tuesday, January 3, 2012

Parem kui jõulud!



Tavaliselt praegu on kurb aeg, jõulud ja uue aasta peod on läbi ja pikk igav talv on ikka veel ees. See aasta on õnneks teistsugune! Alates tänasest käib USA Vabariiklaste erakonna presidendikandidaadi valimine! Teie, kes loete seda praegu, teate, et valimised on poliitikateadlastele paremad kui jõulud. Meil kõigil on oma lemmikvalimised, minul on kindlasti USA presidendivalmised.

Väljaspool USAd tekib tihti küsimus, miks on ainult kaks erakonda? Vastus on see, et lihtsalt nii on. Aga see ei tähenda, et valik on siis liiga väike või kitsas. Need erakonnad on "catch all" erakonnad ehk iga inimene mahub igal juhul ühte neist kahest. See selgub eelvalimiste jooksul, kui erakonnad valivad oma kandidaate. Praegu valib Vabariiklaste erakond oma presidendikandiaati ja valik on lai.

USA on föderaalne riik ja iga osariik valib oma kandidaadi ja siis kandidaadid koguvad endale punkte (need on delegaadid või esindajad, kes siis valivad nende poolt, kui valimisprotsess on läbi). Täna hääletab Iowa. Iowas valitakse natuke teistmoodi, valitakse avalikult pärast rühmavestlusi. Seega toimub Iowas nn Caucus. Tavalised valimised on nn primary (tüüpilised valimised) või eelvalimised. Iowa on tore koht selles mõttes, et see on tüüpiline osariik Kesk-USAs. Seal on igat sorti inimesi, kuid neid pole palju - seepärast on vajalik, et kandidaadid suhtleksid inimestega. Kui valimised toimuvad suures osariigis nagu Californias, siis kandidaadid kasutavad rohkem meediavõimalusi ja see, kellel on raha, saab paremini hakkama.

Kes siis võidab? Homme hommikul saame teada! Järgmisena teen kokkuvõtte kandidaatidest ja nende välispoliitika eesmärkidest.

Mitt Romney - Proovis neli aastat tagasi presidendiks saada, aga ei võitnud. Ta on umbes 6 aastat järjest kandideerinud presidendiks. Tema moto võiks olla "üks kord ma võidan niikuinii". Võimalik, et ta võidab Iowas, aga isegi kui ta saab teise koha, arvab enamik, et ta siiski võidab. Tema soovib suurendada USA sõjaväge. Presidendina oleks tema esimene välisreis Iisraeli ja ta näeb Iraani väga suure ohuna. USA peab olema tugev maailmajuht. Praegu toetatakse teda Iowas kõige rohkem - 24 protsenti valijatest.

Ron Paul - See on Ron Pauli kolmas kord presidendiks kandideerida. Kui minevikus mõeldi temast kui klounist, siis sel aastal võtavad inimesed teda ja tema arvamust tõsiselt. Majanduskriis ja pikad sõjad Iraagis ja Afghanistanis on toonud kaasa selle, et inimesed võtavad teda tõsisemalt. Tema toetajad on tihti noored ülikooliõpilased, kes toetavad teda väga, aga kas neid on palju? Homme hommikuks on juba teada. Praegu on tema toetus umbes 22 protsenti. Tema välispoliitika põhimõte oleks tuua kõik USA sõdurid koju, mitte ainult Afghanistanist, aga samuti Lõuna Koreast, Jaapanist ja Saksamaalt. Tema ei näe Iraani ohuna ja arvab, et kui saime hakkama Nõukogude Liiduga, kellel oli mitu tuhat tuumarelva, miks peaks Iraan olema oht ühe relvaga? Ta usub, et kui USAl oleks selline välispoliitika, annaks see äärmusterroristidele vähem põhjuseid USAd rünnata ja teeks USA turvalisemaks. Lisaks säästaks see palju raha kriisiajal.

Rick Santorum - Mind hämmastab, et ma temast üldse kirjutan. Läks mitu mitu kuud ja keegi ei võtnud teda tõsiselt. Ta on üsna äärmuslike sotsiaalkonservatiivsete põhimõtetega, aga ta on isegi äärmuslikum kui Mitt Romney, mis puutub välispoliitikat. Ron Paul ja Rick Santorum on väidlenud selle üle, kas Iraan on oht. Nad esindavad kahte äärmuslikku vaadet selles küsimuses. Rick Santorum on nõus ja ilmselt teeks üsna varsti raketirünnaku Iraanile, et hävitada nende potsentsiaalse tuumarelvade asukoha. (Enamik arvab, et nende tuumaenergiaprogrammi eesmärk on ehitada tuumarelv.) Nendel valimistel eriti keegi ei taha Mitt Romney´t, aga on raske leida paremat kandiaati. Kõigil teistel on juba olnud toetuse osas tõuse ja langusi. Rick Santorum oli siis viimane. Nüüd on ta kolmandal kohal 15 protsendiga, mis on umbes 10 protsenti rohkem, kui ta peaks saama.

Rick Perry on endine Texase kuberner, kes ei ole nii tark kui George W Bush (Rick Perry ütleb uhkusega, et tema käis Texas A&M-is, mitte Yale´is". See kindlasti ei rahulda Euroopa vaatlejaid ja ilmselt pole rahuldanud USA valijaid. Tal oli palju raha ja lootust, aga tal läks päris halvasti debattides ja nüüd on tema toetus langenud. Praegune toetus on umbes 11 protsenti.

Newt Gingrich on endine esindajatekoja spiiker. See oli umbes 15 aastat tagasi ja on raske teada, kuidas ta on saanud nii palju toetust. Tema kaks tähtsat omadust: talle meeldib raha teenida ja tal on head ja huvitavad ideed. Mõned nädalad tagasi oli tema toetus üle 30 protsendi. Ron Paul ja Mitt Romney kulutasid seejärel miljoneid dollareid negatiivsetele reklaamidele, mis kohe vähendasid tema toetust. Kas see oli ebaviisakas, et nad nii tegid? Või kas on Newt Gingrichi oma viga, et neid reklaame oli nii lihtne teha? Tema toetus nüüd on u 12 kuni 14 protsenti.

Michele Bachmann - Väga kurb lugu - tema on kaotanud toetajaid isegi rohkem kui Gingrich. Asjad on nii halvad praegu, et tema Iowa meeskonna juhataja otsustas toetada hoopis Ron Pauli ainult mõned päevad enne valimisi! See oleks üllatav isegi seebiseriaalis, aga et see päriselt juhtus, on uskumatu. Nüüd soovitavad inimesed tal valimistest loobuda.

Jon Huntsman ei kandideeri Iowas, tema ootab, kuni on New Hampshire´i kord. Tema välispoliitkapõhimõtted on tagasihoidlikumad kui enamikul (v.a. Ron Paul).

Bachman, Perry ja Newt mõtlevad sarnaselt välispoliitikast, mis on sarnane Mitt Romney ja Santorumiga: USA peab olema tugev, peab kaitsma Iisraeli ja nii edasi. Hiljuti oli debatt just välispoliitika teemadel, osa sellest debatist saab näha siin.

Ma loodan, et see pole teie esimene tutvustus nende valimistega, kuna see on olnud niivõrd põnev. Ma usun, et jätkub sama põnevalt.

Paljud Iowas pole veel otsustanud, kelle nad valivad ja paljud võivad veel muuta oma arvamust. See on minu ennustus.

Ron Paul 24%
Mitt Romney 22%
Rick Santorum 18%
Rick Perry 12%
Newt Gingrich 12%
Michele Bachman 6%
Jon Huntsman 2%
muu, mitteloetav 4%

Update: The official results are in, this is how it actually went.
Rick Santorum 25%
Mitt Romney 25%
Ron Paul 22%
Newt Gingrich 13%
Rick Perry 10%
Michele Bachman 5%
Jon Huntsman 1%

No comments:

Post a Comment