2012 jõuab kohe kohale ja on aeg mõelda, milline oli 2011 välispoliitika osas. Uskumatu, kui palju suuri sündmusi juhtus 2011. Toon välja top 5 sündmused, mis minu meelest olid eriti mõjukad.
5. Finantskriis USAs. USA seaduseloojad ei suutud juulis jõuda kokkuleppele, kas suurendada USA võlapiiri. Kui piiri ei oleks tõstetud, siis USA valitsus saaks ainult kulutada nii palju raha, kui sisse tuleb. Eestis jaoks pole see midagi imelikku, aga USAs, kus eelarvedefitsiit aastas on üle triljoni dollari, oleks olukord väga halb olnud. Õnneks (või kahjuks) jõudsid seaduseloojad kokkuleppele. Paanika oli nii suur, et S&P firma langetas USA raitingut.
http://netrightdaily.com/2011/07/the-unspoken-issue-in-the-debt-limit-debate/
4. Mitte nii kaua pärast USA võlapiiri kriisi tekkis Euroopa kriis. Siin on mitmed olulised tegurid. Üks nendest on Kreeka. Tuli välja, et 2010 tehtud väljaostust ei piisanud ja oli teist vaja. Teiseks oli Itaalia laenuintress, mis läks korraks üle 7%. See on piir, mis põhjustas selle, et Portugal, Kreeka ja Iirimaa pidid väljaostu küsima. Teised olulised sündmused Euroopa võlakriisi osas olid ECB (Euroopa Keskpank) uue juhataja saamine ja spekualatsioon, et Eurotsoon laguneb laiali.
http://blogs.telegraph.co.uk/finance/andrewlilico/100011966/why-collapse-of-the-euro-equals-collapse-of-the-eu/
3. Iraagi sõda lõppes. USA sõdurid on kõik läinud. See on pika, kalli, vastuolulise sõja ametlik lõpp. Muidugi jäävad Iraaki CIA ja mitteametlik USA turvameeskond. Aga siiski, kui meenutame, et 2007. aastal oli 170000 USA sõdurit, on asjad muutunud päris kiiresti ja palju.
http://altrapoint.com/2011/12/end-of-the-iraq-war/
2. Bin Ladeni surm. See oli hetk, mida USAs oodati üle 10 aasta. Üllatav oli see, et endine Al-Qaida juht elas mugavalt Pakistanis, mitte nii kaugel nende pealinnast. Bin Ladeni tapmise missioon oli justkui spiooniraamatust. USA polnud 100% kindel, kas Bin Laden on majas, ja mindi sisse salaja radarile-nähtmatute helikopteritega. See oli lõpu algus Al-Qaida jaoks. Missiooni ajal sai USA tähtsat infot, mis kindlasti on aidanud USAs tabada rohkem Al-Qaida võitlejaid.
Obama turvameeskond vaatamas Bin Ladeni tapmise missiooni.
http://rt-now.com/2011/05/06/osama-bin-laden-operation-captured-on-video-with-helmet-camera/
1. Aarabia kevad. 2011 polnud hea aasta diktaatoritele. Tuneesias, Egiptuses ja Liibüas toimus võimuvahetus, kus vana diktaator vahetati välja uue valitsuse vastu, mis esindab rahvast paremini. See tõi kaasa selle, et ajakiri Time valis protestija 2011. aasta inimeseks. Süürias on ikka veel mässud ja vägivald. Teised riigid tegid suuri reforme, mis andsid rahvale rohkem võimu.
http://gameofroles.wordpress.com/2011/11/06/arab-spring-into-a-nuclear-winter/
Tere tulemast Rahvusvaheliste suhete blogi, mida peab TLÜ Riigiteaduste rahvusvaheliste suhete valdkond.
Welcome to the international relations' blog run by Tallinn University IR people
Welcome to the international relations' blog run by Tallinn University IR people
Thursday, December 29, 2011
Wednesday, December 21, 2011
Kasahstani mäss
http://www.upstreamonline.com/live/article295150.ece
Meedias on piisavalt tähelepanu pööratud Kreekale ja teistele Euroopa riikidele, kus inimesed streigivad selleks, et saada suuremat palka või takistada palga vähendamist. Kesk-Aasias on veel hullem olukord, kus Kasahstani õlisektori streikivad töötajad on kakelnud turvapolitseiga. Palju rahvast on samuti mässanud, et toetada õlisektori töötajaid, lõpptulemus on 14 surnut ja üle 100 haavatu. Nagu nägime Liibüas - kui õliraha pole piisavalt jagatud rahvaga, ei jää rahvas rahulikuks. Kasahstan on tüüpiliselt olnud kõige stabiilsem riik Kesk-Aasias. Sellele peaks tulevikus rohkem tähelepanu pöörama, et näha, kas see nii jääb.
Loe rohkem sellest siit.
Subscribe to:
Posts (Atom)